Навіщо залізо необхідно організму людини?
Як залізо потрапляє в організм?
Які причини призводять до дефіциту заліза?
Як проявляється дефіцит заліза?
Як розвивається анемія?
Як лікують анемію?
Як довго потрібно приймати препарати заліза?

Залізодефіцитна анемія: причини, симптоми і лікування.

В даний час різні види анемій виявляються серед 10-20% населення. Найбільш часто зустрічаються анемії, пов'язані з дефіцитом заліза, на частку яких припадає близько 90% всіх анемій, більш рідкісні анемії при хронічних захворюваннях, пов'язаних з дефіцитом вітаміну В12 або фолієвої кислоти (мегалобластні), гемолітичні і апластичні анемії.

Залізодефіцитні анемії зустрічаються у всіх групах населення, але найчастіше спостерігаються у маленьких дітей і жінок дітородного віку. Проблема залізодефіцитних станів не нова в медичній науці і практиці. Важливим є той факт, що два основних залізодефіцитних стану - дефіцит заліза і залізодефіцитна анемія (ЗДА) - зустрічаються у всіх країнах світу, але поширеність цих станів різна.

У країнах Європи і Північної Америки залізодефіцитними анеміями страждають 10-20% жінок дітородного віку; в Африці, Латинській Америці та Азії - 50-60%. Ще частіше спостерігається дефіцит заліза: в розвинених країнах - у 40-50% дітей, вагітних і жінок дітородного віку, в країнах третього світу - від 60 до 99% (Індія). Поширеність ЗДА неоднакова в різних країнах і залежить від соціальних і економічних умов.

Навіщо залізо необхідно організму людини?

Залізо - невід'ємна частина гемопротеїнів, головне завдання яких - транспорт газів. Залізо в організмі людини бере участь в регуляції обміну речовин, у процесах перенесення кисню, в тканинному диханні і має великий вплив на стан імунологічної резистентності.

Гемоглобін (білок, що містить залізо) в еритроцитах приносить в тканини кисень і видаляє вуглекислий газ.

Міоглобін (білок, що містить залізо) в клітинах скелетної мускулатури і міокарда здійснює транспорт кисню в клітину і бере участь в клітинному диханні.

Цитохромоксидаза (фермент, що містить залізо) в мітохондріях клітини бере участь в утилізації кисню. Каталаза регулює вміст в еритроцитах перекису водню, запобігаючи розпаду клітин при її надлишку. Цю ж функцію в слизової тонкого кишечнику і лейкоцитах виконує пероксидаза.

Як залізо потрапляє в організм?

Залізо з їжею, переважно тваринного походження, потрапляє в кишечник. Слизова 12-палої і тонкої кишки захоплює залізо і переносить його в кровоносні судини. Залізо вступає в нестійке з'єднання з транспортним білком крові - трансферином і евакуюється в тканини - переважно селезінку, печінку, м'язи і кістковий мозок. У тканинах залізо зв'язується з білками, перетворюючись в гемоглобін (70% заліза), міоглобін, цитохроми і т.д. (0,6% заліза), а при надлишку - в феритин або гемосидерин (залізо запасу - 30%).

Які причини призводять до дефіциту заліза?

1) Крововтрати:
- рясні тривалі менструації, пологи, аборти;
- хронічні кровотечі в шлунково-кишковому тракті;
- носові кровотечі;
- донорство;
- гематурія.

2) Знижене надходження заліза в організм:
- голодування;
- строгі пости;
- вегетаріанство.

3) Порушення всмоктування:
- ентерит;
- резекція шлунку і кишечника.

4) Порушення транспорту:
- втрати трансферину за масивної протеїнурії (наприклад, гломерулонефрит з нефротичним синдромом);
- вроджений дефіцит трансферину.

5) Підвищена потреба в залізі:
- вагітність;
- лактація;
- період зростання і статевого дозрівання.

Як проявляється дефіцит заліза?

1) Анемія - зменшення в крові кількості еритроцитів і гемоглобіну, який здійснює перенесення кисню і вуглекислого газу кров'ю.
Порушується синтез гемоглобіну і його кількість в крові знижується:
- при легкому ступені - до 90-110 г/л;
- при середньому ступені важкості - до 70-90 г/л;
- при важкому ступені - менше 70 г/л.
Можуть бути скарги на задишку, серцебиття, запаморочення і головний біль, сонливість і загальну слабкість.

2) Сідеропенія - дефіцит заліза в організмі. Виявляється:
Шкіра суха, бліда і землиста, тьмяне волосся, рання сивина, плоскі нігті, тріщини в кутах рота і на язику.
Атрофічний гастрит, утруднення при ковтанні.
М'язова слабкість.
Імперативні позиви на сечовипускання, неможливість утримати сечу при сміху, кашлі, чханні, можливо навіть нічне нетримання сечі, що обумовлено слабкістю сфінктерів.
Набряки ніг.
Зниження пам'яті і уваги.
Невелике підвищення температури.

Як розвивається анемія?

1 етап: організм мобілізує залізо запасу. Анемії немає, скарг немає, може бути виявлений дефіцит феритину при дослідженні.

2 етап: мобілізується тканинне і транспортне залізо, синтез гемоглобіну збережений. Анемії немає, з'являється сухість шкіри, м'язова слабкість, запаморочення, ознаки гастриту. При обстеженні виявляється дефіцит сироваткового заліза і зниження насичення трансферину.

3 етап. Страждають всі фонди. З'являється анемія, знижується кількість гемоглобіну, а потім і еритроцитів.

Як лікують анемію?

  1. Перш за все, необхідно усунути причину. Тривалі кровотечі зведуть нанівець ефект від прийому препаратів заліза. Тому при маткових кровотечах жінкам, перш за все, необхідно обстеження і лікування у гінеколога, при носових кровотечах - консультація ЛОР, рецидивний геморой - привід для зустрічі з хірургом, а якщо причина неясна, необхідно ретельно досліджувати шлунково-кишковий тракт (УЗД, ФГДС, рентгенографія шлунка і кишечника, ректороманоскопія).
  2. Дієта. Всупереч розхожій думці, найкраще засвоюється залізо не з яблук, гречки і волоських горіхів, а з м'яса, особливо телятини. Найбільш ефективно засвоюється гемове залізо, яке присутнє в м'ясних продуктах. У субпродуктах (печінка, нирки) заліза теж багато, але там воно міститься у вигляді феритину та гемосидерину, які теж засвоюються, але значно гірше.
  3. Препарати заліза. Якщо немає загострення виразкової хвороби, нестримного блювання, не видалено значну частину тонкого кишечника,  препарати що містять залізо краще вживати через шлунково-кишковий тракт, а не отримувати парентерально.

Як довго потрібно приймати препарати заліза?

Якщо лікування ефективне, то на 10-12 день в крові різко підвищується кількість молодих еритроцитів - ретикулоцитів. Через 3-4 тижні підвищується гемоглобін. Через 1,5-2 місяці зникають скарги. Дефіцит заліза в тканинах вдається усунути лише через 3 місяці безперервного прийому препаратів заліза - саме стільки і повинен тривати курс лікування. Таким чином, залізодефіцитна анемія - часте і добре вивчене, але небезпечне захворювання. Низький рівень гемоглобіну - лише верхівка айсберга, під якою ховаються серйозні зміни в тканинах, пов'язані з нестачею заліза.

На щастя, сучасні препарати можуть усунути ці проблеми - за умови, що лікування буде доведено до кінця, а причини, по можливості, ліквідовані.